شخصیت و حکومت ابوبکر

از تاریخ‌نما
پرش به: ناوبری، جستجو

از دانشجو انتظار می رود پس از پایان فصل بتواند:

  1. زندگی خلیفه اول مسلمین ابوبکر قبل از بعثت پیامبر (ص) را تحلیل کند.
  2. زندگی ابوبکر در دوران حضور پیامبر (ص) در مکه و چگونگی اسلام آوردن وی و همچنین همراهی وی با پیامبر (ص) در هجرت به مدینه را بیان نماید.
  3. حوادث دوران حضور ابوبکر در مدینه و شرکت وی در جنگ ها را بیان کرده و مورد کنکاش قرار دهد.
  4. درباره شخصیت ابوبکر در دوران حکومتش، توضیحات کافی ارائه دهد.

زندگی ابوبکر در مکه قبل از هجرت[ویرایش]

پس از بعثت پیامبر در سن 38 سالگی اظهار اسلام کرد البته ناگفته نماند که عده ای او را نخستین مسلمان نامیده اند و بعضی هم جنبه ی انصاف را رعایت کرده و او را اولین مرد آزاده ی مسلمان خارج از منزل رسول خدا دانسته اند.

در رابطه با اسلام آوردن ابوبکر ذکر شده که پیامبر فرمودند: کسی را به اسلام دعوت نکردم مگر این که سر به زیر انداختن و نگاه کردن و ترددی داشت الا ابوبکر که بی درنگ دعوتم را پذیرفت.

اما برخی علمای اهل سنت در کتب خود یاد کردند که ابوبکر سال ها پس از بعثت اسلام آورد و اسلام آوردن او بعد از اسلام آوردن حداقل 50 نفر بوده است یعنی دقیقاً بعد از واقعه ی معراج که بنا بر روایت واقدی یکسال و نیم قبل از هجرت اتفاق افتاده است و برخی هم نوشته اند که او زمانی ایمان آورد که حضرت علی 21 سال داشته است و یا گفته اند که او 7 سال بعد از بعثت ایمان آورده است.

ذکر شده ابوبکر اولین کسی بود که در آغاز ظهور اسلام در مرکز شرک (مکه) به تبلیغ خدا پرداخت.

عده ای از اشراف مکه بر اثر دعوت او مشرف به دین اسلام شده است.

از جمله عثمان بن عفان , زبیر بن عوام , سعد بن ابی وقاص , عبد الرحمن عوف , طلحة بن عبید الله , ابو عبیده جراح , ارقم بن ابی ارقم , فاطمه بنت خطاب , سعیدبن زید.

ظاهراً ابوبکر ثروت قابل ملاحظه ای داشت که چون مسلمان شد عمده ای از آن را در راه آزاد کردن بردگان مسلمان پرداخت.

مسئولیت ها در زمان حیات پیامبر (ص)[ویرایش]

1- پرچمداری خیبر:[ویرایش]

پیامبر در جنگ خیبر فرمود: پرچم اسلام را به کسی خواهم داد که خدا و رسولش را دوست می دارد و خدا و رسولش هم او را دوست دارند , یکه تاز و قهرمان جنگ است که هیچ گاه پشت به دشمن نمی کند.

اصحاب رسول خدا گردن ها کشیدند و آرزو کردند که آن شخص باشند.

و ابتدا پیامبر(ص) پرچم را به دست دست عمر و ابوبکر داد که آن دو پرچم را به دست گرفتند ولی هر دو پا به فرار گذاشتند و پیامبر (ص) پرچم را به علی (ع) داد.

در این رابطه ابن ابی الحدید می نویسد: و تنها علی (ع) است که لایق چنین پرچم و فتح است , همو که می فرماید: والله لابن ابی طالب آنس بالموت من الطفل الی محالب امه...

2- امیر حجاج:[ویرایش]

سال هجری سال آمدن هیات های اعزامی به مدینه بود که اعزامی به مدینه بود که اعراب از تمام نقاط شبه جزیره فوج فوج می آمدند و در مقابل اسلام سر تعطیم فرود می آوردند.

چون برای پیامبر (ص) میسر نبود که در حج آن سال شرکت نماید به ابوبکر دستور داد که به عنوان امیر حجاج با 300 نفر از مسلمانان خارج شود و به سمت مکه حرکت کند.

3- امام جماعت:[ویرایش]

از زمان شدت بیماری پیامبر (ص) هنگام فرا رسیدن وقت نماز , بلال برای کسب تکلیف خدمت پیامبر رفت.

پیامبر فرمود: به ابوبکر بگویید که امام جماعت مسلمانان باشد و او چنین کرد.

4-ابلاغ سوره ی برائت:[ویرایش]

هنگامی که آیات اوائل سوره ی برائت بر حضرت نازل شد و دستور داد که این پیام الهی را به کفار قریش ابلاغ کند, ابتدا آن را به ابوبکر داد که آن را به کفار ابلاغ کند ولی بعد از خروج ابوبکر از مدینه به سوی مکه , پیک الهی (جبرئیل ) نازل شد و پیام جدیدی به حضرت ابلاغ فرمود که خداوند می فرماید: این پیام خداوند را باید خودت و یا مردی از اهل تو به مکلفان ابلاغ کند.حضرت نیز بی درنگ علی (ع) را طلبید و دستور داد که خودت را به ابوبکر برسان و این پیام را از او بگیر و به کفار قریش ابلاغ کن و حضرت علی (ع) چنین کرد.